Page 1 of 3

"Kommandosentral" åpen i Larvik

Posted: 15 Apr 2009 19:38
by Benjaminsen
Fant denne artikkelen på Østlandsposten i Larvik: http://www.op.no/kultur/article4263915.ece

Noen som kjenner noe til denne?

Posted: 15 Apr 2009 20:08
by StigG
Huffja. 2 stygge og livsfarlige hull i fjellet. Barn kan snuble inni dem, og turistene brekker seg. Bare og mure igjen så vi unngår skader, og vaske muren etterpå så turistene får se hvor fint og rent det er i Norge.

Posted: 15 Apr 2009 20:31
by EspenS
Eller sette dem i stand og lage ett lite museum av det - Larvik var viktig under andre verdenskrig og byen burde jo kjenne sin historie.

Posted: 16 Apr 2009 8:12
by Jon-Vegard
Begge er bygget under krigen. Det lille øverst, som det er bilde av i artikkelen var en tid alarmplass for Sivilforsvaret, dette er ikke så veldig pent innvendig. Består av 2-3 rom. Det andre som ligger ned mot krysset og hovedveien har vært og er ett deknings-/tilfluktsrom. Kun for å søke beskyttelse. Skal legge til noen bilder med det første.
Av x-tyske anlegg i Larvik hadde Sivilfosvaret ko på Tollerodden og alarmplasser i det øverste i Fjellveien, på Fram og ved Fritzøe Villa på Langestrand.
Mesterfjellet kom senere.

Posted: 16 Apr 2009 20:47
by Natter
Jon-Vegard wrote:Fritzøe Villa på Langestrand.
Jeg så bildene dine herfra i en annen tråd. Hvor er dette (adresse/pos.), og er det åpent for adgang?

Går ut fra at stillingene i pos (UTM32) E 558270 / N 6545797 er tyske (ref. bilder). Har det vært noe mer i nærheten her?

Posted: 16 Apr 2009 23:04
by Erik E
Har det vært noe mer i nærheten her?
Ligger en R676 i en hage et par hundre meter lenger nord

Posted: 17 Apr 2009 2:19
by Natter
Takk. Fint med noen nye "mål" i det området også.. :-)

Posted: 17 Apr 2009 8:13
by Jon-Vegard
Ned til vei til venstre i dumpa rett etter stillingene du har bilder av her. Lang trapp opp til venstre for veien rett før du kommer ned til stranda, rett ved gammelt antagelig trafohus.

Posted: 17 Apr 2009 20:38
by Natter
Hei igjen...
Erik E wrote:Ligger en R676 i en hage et par hundre meter lenger nord
Litt vanskelig å få terrenget til å stemme med bildet, men det skyldes kanskje linsen du har brukt... Kan det stemme at den ligger sånn ca. her: (UTM32) E 558260 / N 6545634 ?
Jon-Vegard wrote:Ned til vei til venstre i dumpa rett etter stillingene du har bilder av her. Lang trapp opp til venstre for veien rett før du kommer ned til stranda, rett ved gammelt antagelig trafohus.
Her må jeg melde pass... Er hjemme i Bergen nå, og må basere meg på NIB frem til neste besøk i området. Kan ikke huske noen trapp el. mellom min avbildede stilling og stranden, og finner ikke noe på NIB. Er det før du kommer ned til fotgjengerundergangen?

Posted: 17 Apr 2009 22:29
by ranvik
det siste bilde er tatt her :
http://tinyurl.com/crkd5w (gulesider link)
der ligger flytta brygga inne for vintern på det bilde.

Posted: 17 Apr 2009 23:43
by Natter
ranvik wrote:http://tinyurl.com/crkd5w (gulesider link)
der ligger flytta brygga inne for vintern på det bilde.
Takk! Burde tenkt på skråfoto, men de dekker jo langt fra hele landet...
Ser nå at jeg var i "riktig vik" i det minste ;-)

Posted: 20 Apr 2009 8:50
by Jon-Vegard
Dersom dette er en R676 er det spennende. Har ikke sett eller hørt om noen andre slike i området!
Hei Natter. Når du kommer fra Larvik retning Stavern er det etter undergangen ved stranda med det nye hotellet.
N-6545313, Ø-558338

Posted: 20 Apr 2009 17:32
by Erik E
Dersom dette er en R676 er det spennende. Har ikke sett eller hørt om noen andre slike i området!
Det er nok det ja!
Bildet lyver nok litt, men i kikkert kunne vi se innsatsen for PAK i fronten.
(Grunneier ville ikke slippe oss inn i hagen :-()
Skal ha vært to av dem i Larvik, så det er bare å lete!

Erik

Posted: 20 Apr 2009 17:53
by Natter
Takk :-)
Jon-Vegard wrote:Når du kommer fra Larvik retning Stavern er det etter undergangen ved stranda med det nye hotellet.
Sliter nok stadig med å se hvor dette er, men så er jo heller ikke NIB oppdatert (er bla. en ny undergang rett ovenfor hotellet). Jeg får lete litt til fots i stedet når jeg er tilbake i området :-)

Virker som det er mye mer i området her enn jeg først trodde.
Jon-Vegard wrote:N-6545313, Ø-558338
Regner med at dette er Fritzøe villa..?

Posted: 21 Apr 2009 7:54
by Jon-Vegard
Den gamle villaen er det ja. Fjellanlegget er i hagen til denne. Pak bunkeren er på en eiendom rett før denne.