Leka

Trondheimsleia, Begynnelsen på Trondheimsfjorden og Namsos var spesielt beskyttet da Trondheim var en av marines støttepunkt i Nord-Europa.

Moderators: Stutzpunkt, KOS

Post Reply
User avatar
John
Posts: 189
Joined: 21 Mar 2008 19:11
Location: Hundhammeren

Har en mormor som vokste opp på Leka under krigen og pågrunn av hennes historier ønsker jeg å høre om det finnes noe dokumentasjon eller bilder fra episoder.
Hun nevner spesiellt ett Britisk flyangrep på en tysk båt,dette hsuker hun veldig godt. Nødlandet to fly på nabo gården som ble satt fyr på av pilotene etter at befolkningen fikk alt av verdi,en fallskejrm ble kjole osv..

Hadde håpet å finne noe jeg kunne vist henne . Skal skrive ned så mye som mulig av det hun husker.
liberejo
Posts: 1
Joined: 07 Jun 2010 21:25

vet ikke om du har fått noe svar på det du lurte på John, men jeg har vokst opp på Leka selv og det er ei bok som heter "Leka under krigen" som nevner mange av de episodene som var under andre verdenskrig. Bilder fra krigen skal vel eksistere men dette kan jeg ikke si sikkert, men boka er nok å få lånt på biblioteket på Leka - aner ikke om den er andre steder.

Min far vokste opp under krigen på Leka han også så jeg har lært mye fra han og andre fra den generasjonen. hvem er forresten din Mormor?

Om du ikke har funnet ut noe før så håper jeg dette er til hjelp :) og du må bare spørre om d er mer du lurer på:) Det finnes fortsatt de på øya som var vitner til forskjellige episoder og som kan fortelle masse.
User avatar
flyvrak
Posts: 243
Joined: 16 Aug 2007 20:44
Location: Heimdal
Contact:

Hei John
Det stemmer at det nødlandet to fly på Leka i 1940
Litt mere info om dette her:
http://ktsorens.tihlde.org/flyvrak/leka2.html

mvh. Kjell
sveinmk
Posts: 21
Joined: 16 Sep 2012 19:56

I tillegg til de to Britiske flyene styrtet det et Tysk fly på vågan under krigen. Mener at alle overlevde. Noen av delene fra flyet er på museumet på Leka, deriblandt motor og landingshjul.
Min farfar vokste opp på Leka og er som et vandrende leksikon. Han forteller om et stort Tysk sjøfly som tikk tom for bensin og landet i "kvaløysjøen". Senere kom det et digert Tysk skip med en besetning på flere hundre mann og kranet flyet ombord.
User avatar
flyvrak
Posts: 243
Joined: 16 Aug 2007 20:44
Location: Heimdal
Contact:

Hei Svein
Her er litt info om flyet som landet på Vågan:
http://ktsorens.tihlde.org/flyvrak/leka.html
Jeg har vært på Vågan et par ganger og sett etter "bevismateriale" for fotografering, men fant ingenting på stedet.
mvh.Kjell
sveinmk
Posts: 21
Joined: 16 Sep 2012 19:56

vraket ble gravd ned for mange år siden, så å finne noe blir ikke lett..
Post Reply

Return to “TRØNDELAG”