Espen K wrote:Har da lest i en bok at det var planer om et krigshoverdkvarter på Kongsmoen utenfor Kongsberg, er det flere fjellanlegg i dette området?
Det kan jo ha vært planer, men mer sansynlig en forfatters gjetting.
Det har vært noe annen virksomhet i anlegget, son kan være årsaken til ryktet, men det kan vi la ligge.
Hvem skulle isåfall ha behov for et krigshovedkvarter på Kongsberg? Det var ingen høyere ledelse som trengte fjell over hodet der. De som var forlagt i leirene der skulle enten krige ute i det fri eller jobbe med å få ut utstyr til de stridende.
Ammunisjonslageret i Svartåsen (AMSVA) ble bygget i første halvdel av 50 årene og bestod av 10 lagerhaller. Det skulle inneholde hovedsaklig massedetonerende am b.l.a. Berdskapsam for LFABN fra AR nr1 mens resten av halleneble disponert av HFK.
Under Arsenalet på Kongsberg (AKON) lå Amlageret på Andebu (AMAND), amlagerrt på Gol (AMGOL) og amlageret i Svartåsen (AMSVA).
ervold