
Sigfred R.
Moderators: Stutzpunkt, KOS
Ja, jeg fikk heftet i går og la merke til det samme, men hedde ikke tid til å bemerke det daRasmusTerne wrote:Hei.
Har kikket litt på kartene i Harald Isachsens hefte "Adolfkanonene". Her er det avmerket 3 Zug (mindre underavdelinger) i det området du nevner.Straumen,Gåre og Borkenes.Pluss fortene på Bremnes og Aspenes. De siste to var jo vanlige Hærkystfort,(15,5 cm), så her skulle det vel være noe igjen.
Sigfred R.
Våren 1977 brukte pionertroppen i Bn 3/Brig N (i Åsegarden leir) masse tid og temmelig enorme mengder sprengstoff på å forsøke å pulverisere restene av en stor gammel betongbunker i sandtaket (eller grustaket, husker ikke lenger) like utenfor leirgjerdet (på vestsiden) på Åsegarden leir. Det var vel noe eier av sandtaket ønsket og som forsvaret så som interessant øving i sprengningstjeneste. Husker en meget spesiell pionerlagfører fra Voss var helt fyr og flamme... Kan denne bunkeren ha vært en rest fra disse Sollia-batteriene? Var disse beregnet mot sjømål eller mot landmål etter landgang i Kvæfjord, eventuelt Kasfjorfd?RasmusTerne wrote:Hei.
Intressante opplysninger dette.Men som du sier,det er lite opplysninger å finne om dette området. Tyskerne opprettet jo to batterier mot Kvæfjordeidet i 1944 , (Sollia I og II), med 4 stk 15,5 cm. sFH 414 i hver stilling. Sollia I lå der Åsegaarden leir ligger idag.Så det er jo tydelig at de var obs. på trusselen mot Harstad / Trondenes fra vest,via Kvæfjord. Ikke umulig at det ble anlagt stillinger i området du nevner,som forsvar mot landgangsforsøk. Så du får ta en tur på "gamle tomter" til sommeren og se hva som ev. er igjen.Er en del i området,så ta gjerne kontakt.
Hilsen Sigfred R.
Lurer litt på den opprinnelige posisjonen til HKB 6/983 Sollia II (ex. Breivik). Kan det ha vært dette batteriet som tyskerne etablerte på Jektholtet? Ble først oppmerksom på dette stedet i dag, og ser at det (som vanlig) er for sent å finne evt. rester der ute i dag - vedlagte bilder fra hhv. Opplysningen 1881 og Norge I Bilder (ferskest) som viser at de stillinger og bunkere som var der nå er borte:RasmusTerne wrote:Sollia I og II (2x4 sFH414(f) ) ble som nevnt flyttet hit i 1944 for å kunne forsvare Harstadområdet mot inntrengning over land fra Kvæfjorden.
Ble flyttet fra Breivika og Stornes.
Du har antagelig rett. Iflg H.Isachsen,(oppvokst i området), lå det mange stillinger der nede.Lurer litt på den opprinnelige posisjonen til HKB 6/983 Sollia II (ex. Breivik). Kan det ha vært dette batteriet som tyskerne etablerte på Jektholtet? Ble først oppmerksom på dette stedet i dag, og ser at det (som vanlig) er for sent å finne evt. rester der ute i dag - vedlagte bilder fra hhv. Opplysningen 1881 og Norge I Bilder (ferskest) som viser at de stillinger og bunkere som var der nå er borte: