Page 1 of 1

Sluttrapport for sikring av Folehavna fort HKB 5/980

Posted: 26 Sep 2010 13:51
by Yngvar
Nå er Skifte Eiendom ferdig med sikringen av Folehavna. Resultatet ble ikke så galt som det var planlagt. Som vanlig ble det krisemaksimert når det gjelder hvor solide bunkere og fjellanlegg er. Man kunne få intrykk av at fortet var laget for å vare et par år, og at bunkerne ikke skulle tåle noe som helst, om man leste avisene, og at alt kunne falle sammen når noen gikk på de.
Det faktiske resultatet var at det var vesentlig tykkere betong, med mye bedre armering en Skifte regnet med. Derfor ble heldigvis mye av det som var planlaget revet, stående igjen. Nesten alle MG stillingene skulle rives, men etter å ha revet en, stoppet de med det. Tre fire mindre bunkere ble pigget ned, og de hadde en taktykkelse på 150 cm. De hadde nok tålt å stå der en par hundre år til. Mest synd var det at de reiv ned en fast bombekasterstilling som var sprengt ned i fjellet, totalt unødvendig mener jeg.

Naturen har nå begynt å skule sporene etter gravemaskinene, infoskilter er satt opp og vi som ferdes der ute begynner å vende oss til at det ikke er en kommandobunker på toppen.
Stort sett unødvendig historierasering, spør du meg.

Re: Sluttrapport for sikring av Folehavna fort HKB 5/980

Posted: 26 Sep 2010 16:59
by molich
Fint du holder oss underrettet om Folehavna`s fremtid Yngvar. Og du kommer jo her med gledelige nyheter. Fint å se at noe er bevart og at ikke alt ble så ødelagt som først antatt.

MVH Morten C.