Page 1 of 1
Klampevika
Posted: 24 May 2010 1:50
by Hadrian1984
Re: Klampevika
Posted: 04 Jun 2010 0:28
by Erik E
hva har denne blitt brukt til mo tro? noen som vet?
Både Luftwaffe og Marinen i Norge hadde ulykker hvor spesielt luftvernet fyrte av skudd mot egne styrker ved lav elevasjon! Hvis jeg husker rett i farta var det en slik ulykke på bla. Storrinden hvor den ene kanonen skjøt nabokanonen!
På Lista sprengte et av Luftwaffe sine 88 batterier en brakke i lufta i marinebatteriet like ved!
For å unngå slike ulykker fikk derfor flere luftvernbatterier slike stål eller trebøyler for å hindre mannskapet mot å skyte på sine egne... Prinsippet er at man ikke skal kunne klare å bevege løpet inn i sonen som er avspererret med en slik bøyle.
Uten å ha sett denne stillingen er det første som faller meg inn kanskje en slik bøyle...? Tipper da at det ligger noe i den retningen bøylen står, enten et hus, kanskje en av oljetankene? eller en annen kanonstilling?
Verdt å nevne at marinens Flak under paddeskjold hadde en mekanisk innretning bak på skjoldet som forhindret slik "friendly fire".
Mvh
Erik E
Re: Klampevika
Posted: 04 Jun 2010 16:18
by Natter
Erik E wrote:kanskje en av oljetankene? eller en annen kanonstilling?
Det lå vel noen oljetanker i den retningen ja...