Er da nåken på forumet som har kjennskap til tyske stillingar i Sund kommune ?
Tenkjer på bilete, kart etc av stillingane på Marsteinen, Kleppe, Steinsland, Tofterøy, Eide, Lerøy og Visterøy ?
Eg legg ved kopi av etterretningrapporten frå Digitalarkivet, med von om syndeforlating for brot på opphavsretten PDT_Armataz_01_09 PDT_Armataz_01_09 , for å syna kva stadar det er snakk om.
Ps: Er da nokon som veit korleis ein får desse koordinatane opp i Norge i bilder ?
Tyske stillingar i Sund kommune
Moderators: Stutzpunkt, KOS
Posisjonene er oppgitt som grader, og Norge I Bilder benytter UTM-koordinater. Det finnes mange verktøy for konvertering, men Norgesglasset er noe av det mest anvendelige (her kan du dessuten se posisjonen direkte på kart):KAV wrote:Ps: Er da nokon som veit korleis ein får desse koordinatane opp i Norge i bilder ?
http://ngis2.statkart.no/norgesglasset/default.html (velg transformasjon)
NB: Disse posisjonene er fra tidlig på 40-tallet, og er da basert på et annet datum en du finner blant valgene på Norgesglasset. Tidligere hadde de flere eldre å velge blant, men nå er det kun NGO1948 og EU89 som er tilgjengelig - avvikene kan være betydelige om du ikke opererer med samme datum!
Kan du beskrive transmisjon av disse data til UTM32 som vi benytter litt nærmere. Prøvde meg på Marsteinen uten særlig hell! Kan noen beskrive det som står under Nord/Øst referansen på Marsteinen "A.34E/748323. For meg ser de seks siste siffer ut som en norsk militær kartreferanse, men den gir ingen mening på dagens kart. Har en del rapporter med begge disse referansene, og hadde vi fått styr på dette kunne vi stedsbestemt en god del luftvern og andre posisjoner på Haugalandet.Natter wrote:Posisjonene er oppgitt som grader, og Norge I Bilder benytter UTM-koordinater. Det finnes mange verktøy for konvertering, men Norgesglasset er noe av det mest anvendelige (her kan du dessuten se posisjonen direkte på kart):KAV wrote:Ps: Er da nokon som veit korleis ein får desse koordinatane opp i Norge i bilder ?
http://ngis2.statkart.no/norgesglasset/default.html (velg transformasjon)
NB: Disse posisjonene er fra tidlig på 40-tallet, og er da basert på et annet datum en du finner blant valgene på Norgesglasset. Tidligere hadde de flere eldre å velge blant, men nå er det kun NGO1948 og EU89 som er tilgjengelig - avvikene kan være betydelige om du ikke opererer med samme datum!
Jeg er ingen ekspert, og transmisjon mellom geografisk og koordinat-baserte posisjoner innebærer så vidt jeg vet ganske komplisert matematikk med flere parametre. Det finnes dog en rekke verktøy på nettet (Norgesglasset er den suverent beste mtp. posisjoner i Norge, men har som sagt ganske begrenset antall datum å velge blant, så du har ikke mye nytte av den for posisjonene fra f.eks. de engelske etterretningsrapportene trådstarter henviser til. Bruken av NG er for øvrig rimelig selvforklarende om du har kommet deg inn på "transformasjon"-siden).Arquebus wrote:Kan du beskrive transmisjon av disse data til UTM32 som vi benytter litt nærmere. Prøvde meg på Marsteinen uten særlig hell! Kan noen beskrive det som står under Nord/Øst referansen på Marsteinen "A.34E/748323. For meg ser de seks siste siffer ut som en norsk militær kartreferanse, men den gir ingen mening på dagens kart. Har en del rapporter med begge disse referansene, og hadde vi fått styr på dette kunne vi stedsbestemt en god del luftvern og andre posisjoner på Haugalandet.
Jeg har dårlig tid nå, men mens jeg skriver kommer jeg på at jeg faktisk har kjøpt programvare for slik transformasjon, som muligens har et bedre utvalg av geografiske datum... Skal sjekke dette senere. Foreløpig er mitt beste tips å ta opp kartene som også er med i de aktuelle etterretningsrapportene og sammenholde de med kart/luftfoto over de aktuelle stedene, og på den måten plotte posisjonene.
Ellers kan du finne mye informasjon (og ressurser for konvertering) på bla disse sidene:
http://www.gpsy.com/gpsinfo/geotoutm/
http://posc.org/Epicentre.2_2/DataModel ... 34utm.html
http://home.hiwaay.net/~taylorc/toolbox ... tions.html
http://www.sciencedirect.com/science?_o ... 22335d4f1f
NB: Merk at endel av de tilgjengelige verktøyene en finner på nettet er begrenset til å fungere innen avgrensede områder (f.eks. Nord-amerika).
Har du en tilfeldig posisjon eller to du kan legge ut her?Har en del rapporter med begge disse referansene, og hadde vi fått styr på dette kunne vi stedsbestemt en god del luftvern og andre posisjoner på Haugalandet.
Har en teori jeg gjerne vil teste som har fungert utmerket i et par tilfeller..
Legg gjerne ut uten stedsnavn på et sted du selv vet om, så ser vi hvor godt jeg treffer
Mvh
Erik E
Erik E wrote:Har du en tilfeldig posisjon eller to du kan legge ut her?Har en del rapporter med begge disse referansene, og hadde vi fått styr på dette kunne vi stedsbestemt en god del luftvern og andre posisjoner på Haugalandet.
Har en teori jeg gjerne vil teste som har fungert utmerket i et par tilfeller..
Legg gjerne ut uten stedsnavn på et sted du selv vet om, så ser vi hvor godt jeg treffer
Mvh
Erik E
Hadde vi kommet til bunns i dette grade greiene og de sekssifrede kartreferansene så hadde det åpnet seg en ny verden her borte. Jeg tipper kartref. er meget nøyaktig ned til 10 m.
En ref. som er kjent som du kan arbeide med:
HKB SYRE:
59Gr.13Min.N
05Gr.11Min.E
STED 1:
59Gr.29Min.30sek.N
05Gr.14Min.00Sec.E
Kartref. 703553
STED 2:
59Gr.24Min.40sek.N
05Gr.20Min.00Sec.E
Kartref. 740456
STED 3:
59Gr.22Min.30sek.N
05Gr.17Min.30Sec.E
Hallo
På HKB Syre bommet jeg fullstendig.... Havnet i en vik oppi Ferkingstad!
De andre treffer ihvertfall to kystfort, men ser ikke ut til å være dønn nøyaktig.....
Mvh
Erik E
På HKB Syre bommet jeg fullstendig.... Havnet i en vik oppi Ferkingstad!
De andre treffer ihvertfall to kystfort, men ser ikke ut til å være dønn nøyaktig.....
Mvh
Erik E
- Attachments
-
- "Sted 3" vestsiden av Karmsundbrua.
- Sted3.JPG (71.54 KiB) Viewed 518 times
-
- "Sted 2" Et steinkast fra HKB Skåredalen
- Sted2.JPG (99.23 KiB) Viewed 518 times
-
- "sted 1" like ved inngangen til Hagland Festning
- Sted1.JPG (72.15 KiB) Viewed 518 times
Disse referansene treffer greit nok de, husk at anleggene er over kilometeren i utstrekning. Du fant riktige steder, MKB Hagland, HKB Skaaredal og luftvernstillingene ved Salhus.Erik E wrote:Hallo
På HKB Syre bommet jeg fullstendig.... Havnet i en vik oppi Ferkingstad!
De andre treffer ihvertfall to kystfort, men ser ikke ut til å være dønn nøyaktig.....
Mvh
Erik E
Kan du beskrive fremgangsmåten?
Jeg tror dette kan benyttes til noe nyttig.
Kan du gi noen råd om de sekssifrede kartreferansene (som ikke gir noen mening på nye 1:50.000 Mil. kart)? Regner med at de to første og fjerde/femte siffer er en rutetilvisning på ett eller annet mil. kart med rutenett. Hhv. 3. og 6. siffer er plasseringen i ruten med tidels inndeling. (dvs. ned til 100 m. nøyaktighet)
Er vel egentlig hva Natter sa tidligere, men jeg har brukt denne: http://www.cellspark.com/UTM.html
Knott inn og les av koordinater som kan brukes i "Norge i bilder".
En viss feilmargin er det som sagt her, men er greit nok hvis man har en anelse om hva man leter etter....
Har funnet flere steder selv ved hjelp av dette
De seksifrede referansene aner jeg ikke hvordan man kom frem til....
Stemmer overhodet ikke med slik det gjøres i dag, så man må nok ha tak i samme kart som rapportene er basert på og se om det er noe man kan ressonere seg frem til vha. dem...
Erik
Knott inn og les av koordinater som kan brukes i "Norge i bilder".
En viss feilmargin er det som sagt her, men er greit nok hvis man har en anelse om hva man leter etter....
Har funnet flere steder selv ved hjelp av dette
De seksifrede referansene aner jeg ikke hvordan man kom frem til....
Stemmer overhodet ikke med slik det gjøres i dag, så man må nok ha tak i samme kart som rapportene er basert på og se om det er noe man kan ressonere seg frem til vha. dem...
Erik
Hei
Legger ved en link, tror den også kom via Natter.
Når man ser på de koordinater så er der forskjell på tyske og britiske koordinater. Husker ikke i farten hva som gjorde det, det kan muligens Natter svare på. Litt forvirrende å se på to lister, en tysk og en britisk, og ingenting samsvarer.
Paul S.
http://www.echodelta.net/mbs/eng-welcome.php
Legger ved en link, tror den også kom via Natter.
Når man ser på de koordinater så er der forskjell på tyske og britiske koordinater. Husker ikke i farten hva som gjorde det, det kan muligens Natter svare på. Litt forvirrende å se på to lister, en tysk og en britisk, og ingenting samsvarer.
Paul S.
http://www.echodelta.net/mbs/eng-welcome.php
Bra treff det Erik - men hvilket referansesystem brukte du i konverteringen ?Erik E wrote:Er vel egentlig hva Natter sa tidligere, men jeg har brukt denne: http://www.cellspark.com/UTM.html
Når det gjelder kartet så er det vel det som benevnes "A.34E", "B.34W" etc. en må finne - britisk kart ? Prøvde å søke, men nå handler benevningen mest om BH-størrelser ser det ut til PDT_Armataz_01_04
KOS
Har prøvd så og si alle.... Avvikene er ikke så store mellom de forskjellige, så det er bare å finne seg et fastpunkt man kjenner og se hvilken referanse man treffer best med!
Har gjort tilsvarende med en rekke steder på Lista (Brukte fyret som referanse) og traff vel innenfor en radius av 200 meter på det beste....(WGS84)
Vil tippe A & B.34W er britiske kart fra 30-40 åra ja...
Mvh
Erik E
Har gjort tilsvarende med en rekke steder på Lista (Brukte fyret som referanse) og traff vel innenfor en radius av 200 meter på det beste....(WGS84)
Vil tippe A & B.34W er britiske kart fra 30-40 åra ja...
Mvh
Erik E